سرگذشت مرغ سوخاری KFC و ساندرز

ماجرای ساندرز و مرغ سوخاری KFC

ماجرای ساندرز و مرغ سوخاری KFC

۹ سپتامبر سال ۱۸۹۰ بود که سرهنگ هرلاند دیوید ساندرز در خانه محقری در حومه شهر ایندیانا به دنیا آمد. او فرزند بزرگ خانواده ای ایرلندی بود که پدرشان حین کار دچار سانحه شده و بخاطر شکستگی پا و کمر خیلی زود از کار افتاد و کشاورزی را کنار گذاشت و به قصابی روی آورد. یک روز پدر با تب و لرز شدید به خانه آمد و چند روز بعد از دنیا رفت. هرلاند که پسر بزرگ خانواده بود، بعد از مرگ پدر مسئولیت خانواده را در کنار مادر به دوش میکشید. مادر پس از مدتی ازدواج کرد ولی هرلاند نتوانست رابطه خوبی با ناپدری برقرار کند و در ۱۲ سالگی از مدرسه اخراج شد و برای ادامه زندگی به خانه عمو خود رفت.

ساندرز مدتی را در ارتش سپری کرد و تجربه ناموفق آن باعث اخراج وی از ارتش شد. بعد از ۳-۴ سال چند شغل گوناگون را امتحان کرد. از کار در کشتی و فروشندگی بیمه گرفته تا کار در راه آهن و کشاورزی. ساندرز در سال ۱۹۰۸ با ژوزفین کینگ ازدواج کرد اما بعد از اخراج وی از کار ژوزفین که تحمل زندگی با مرد بیکار را نداشت هنگامی که ساندرز در سفر بود خانه را ترک کرد و بچه ها و لوازم خانه را با خود برد.

سال ۱۹۳۰ بعد از تجربه چند شکست شغلی دیگر، یک ایستگاه خدماتی در شهر کوربین از ایالت کنتاکی راه اندازی کرد. او خوراکهای مرغ، همبرگر و استیک به مردم می فروخت. در این محل او جایی برای نشستن مردم نداشت برای همین وقتی کمی محبوب تر شد کافه ای به نام Sanders Cafe راه انداخت که ۱۴۲ صندلی داشت.

واقعیت داستان زندگی هرلاند ساندرز شاید کمی با آنچه شنیده اید متفاوت باشد. بعضی ها می گویند ساندرز پیرمرد ۶۵ ساله بعد از سالها بیکاری یک دستور پخت ابتکاری را سالها به همه پیشنهاد داد تا در نهایت به ثروت و شهرت رسید.

اما واقعیت ماجرا کمی متفاوت از این افسانه دهان به دهان گشته است. او ۹سال کافه ساندرز را اداره کرد و این مدت زمان مناسبی بود تا هرلاندساندرز فرمول محرمانه تهیه مرغ سوخاری را تهیه کند، روشی برای تهیه مرغ سوخاری در سرخ کن تحت فشار به جای سرخ کن تابه ای.

مرغ سوخاری جدید ساندرز آنقدر خوشمزه و متفاوت بود که خیلی زود به یکی از محبوبترین غذاهای شهر تبدیل شد. وقتی یکی از معروف ترین منتقدین و ارزیابان غذا و رستوران آمریکا برای اولین بار مرغ سوخاری ساندرز را خورد به حدی هیجان زده شد که اسم این غذا را در لیست در فهرست “ماجراجویی غذاهای خوب” قرار داد و همین باعث شهرت چندین برابری مرغ های سوخاری هرلاند ساندرز شد. با استقبال بی نظیر از غذای جدید او، فرماندار ایالت کنتاکی عنوان “Kentueky colonel” یا سرهنگ کنتاکی را به او اهدا کرد.

سال ۱۹۵۰ بود که سرهنگ ساندرز تصمیم مهمی برای خلق و معروف کردن نام  و نشان تجاری خود کرد. و در تصمیم نامعمول چهره خود را به عنوان نشان تجاری خود انتخاب کرد.

برای این کار او یک تغییر در چهره خود داد و سبیل بلند و ریش بزی گذاشت و چهره ای از خود ساخت که بعد از بیش از ۶۰ سال شما را تنها به یاد چیزی می اندازد و آن مرغ سوخاری است.

همچنین او یک کت و شلوار و پیراهن سفید با یک کروات پاپیونی مشکی زد که بعد از آن و تا آخر عمر هیچ وقت در محافل عمومی با لباسی غیر از آن ظاهر نشد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید