تاریخچه فست فود چیست

درباره تاریخچه فست فود بیشتر بدانید

درباره تاریخچه فست فود بیشتر بدانید

در گذشتگان دور دکه ها و مغازه هایی وجود داشته است که غذاهای کوچک و سریع برای فروش به مردم مهیا میکرده اند. منجمله در روم باستان دکه هایی برای فروش نان و زیتون وجود داشته است و در شرق آسیا مغازه هایی برای فروش رشته فرنگی آماده بوده است. در خاورمیانه نیز از سالیان دور تا به همین امروز دکه های فلافل فروشی وجود داشته است. از دیگر جاهایی که از این نوع غذاهای آماده ارائه میشده است هند و نیز کشورهای غرب آفریقا بوده اند. انواع کباب چوبی جز این دسته از غذاها بوده است.
و اما فست فودی که ما امروزه میشناسیم در سال ۱۹۱۲ تقریبا ۱۰۴ سال پیش در آمریکا متولد شده است. در آن دوران رستورانی به نام «اتومات» در نیویورک که در واقع یک کافه تریا بود افتتاح شد که در آن غذاهای از پیش آماده شده را در محفظه های شیشه ای گرم نگه میداشتند و مشتریان می توانستند با یک سکه آن ها را خریداری کنند. این کافه تریا خیلی زود در گوشه و کنار آمریکا شعبه های جدیدی راه اندازی کرد. شعار این رستوران که به مدت ۲۰ سال بی رقیب بود این بود: ما کار مادران را کم کرده ایم.
دومین شرکت آمریکایی بعد از اتومات که اقدام به راه اندازی چنین کاری کرد «وایت کسل» یا قلعه سفید نام داشت که همبرگرهایی به قیمت ۵ سنت به فروش میرساند. مزیت این شرکت علاوه بر پایین بودن قیمت همبرگر این بود که مشتری می توانست به راحتی شیوه آماده شدن غذا را ببیند.
و اما پس از آن در سال ۱۹۴۰ مک دونالد به بازار این رقابت آمد. رستورانی که امروزه در سراسر دنیا به اسم فست فود آن را میشناسند. نوآوری برادران مک دونالد، دیک و مک، این بود که مشتری نیازی به پیاده شدن از خودرو برای سفارش غذا نداشت. بعد از هشت سال زمانی که برادران دونالد متوجه شدند بیشتر سودشان از فروش همبرگر است رستوران خود را به مدت سه ماه بستند و زمانی که در سال ۱۹۴۸ مجددا آن را راه اندازی کردند منو ساده ای شامل همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده،‌ قهوه، کوکاکولا و چند نوع دسر هم زدنی با نام شیک ارائه کردند. البته لازم به ذکر است که تمام این اقلام از قبل بسته بندی می شدند. بدین ترتیب دیگر فروشندگان نیاز نبود منتظر سفارش مشتری بمانند و قیمت همبرگرهایشان نیز نصف رستوران های دیگر بود.
بعد از مک دونالد، فست فودهای زنجیره‌ای زیادی ظهور کردند که البته خاستگاه اکثر آنان ایالات متحده بود و امروزه در همه جای دنیا گسترش یافته است و با این پیشینه، امروز به جایی رسیدیم که هر وقت شما اراده کنید بلافاصله غذاهای حاضری را در خانه تحویلتان می‌دهند و به قول آن نویسنده غربی ما در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که پیتزا زودتر از نیروی پلیس به خانه‌هایمان می‌رسد. این روزها مشهورترین فست فودها، پیتزا، انواع ساندویچ، هات داگ، چیپس پنیر و مرغ سرخ کرده به همراه سیب زمینی سرخ کرده است.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید